En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Basın Bültenleri

Konut kredilerinde faizler 2009 sonundaki seviyeye ulaştı25.11.2011

Bankaların kredi fonlama maliyetlerindeki artışlar konut kredisi faiz oranlarına yansımaya devam ediyor. 15 bankanın Konutkredisi.com.tr aracılığıyla tüketicilere sunduğu kredi maliyet oranları incelendiğinde 2011 yılı içinde fiyatların %60 oranında yükseldiği görülüyor. Mart, Haziran ve Ekim aylarındaki faiz artışları sonucunda konut kredisi maliyet oranları son iki senenin en yüksek seviyesine ulaştı, ve piyasa Kasım ayı itibariyle 2009 yılı sonundaki fiyatlama seviyelerine geri döndü.

Faiz artışlarından önce Ocak ayında 10 yıl vade ile 100 bin TL tutarında kredi kullanan tüketici 1.300 TL aylık taksit öderken Kasım ayında aynı krediyi kullanan tüketiciler için aylık taksit tutarı 1.550 TL’ye ulaştı. Kullanılan kredinin toplam maliyeti hesaplandığında 10 yıl vadede 100 bin TL tutarında ortalama kredi için toplam 160 bin TL geri ödeme yapılırken, bu rakam Kasım ayında 190 bin TL’ye yükseldi. Özetle, 100 bin TL tutarındaki kredi tüketiciye 30 bin TL daha pahalıya mal oluyor.

Faiz artışlarının hemen ardından bayramın da etkisiyle konut kredilerinde önemli bir yavaşlama yaşanmasına rağmen toplam konut kredileri hacmi geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre %28 yükselmiş durumda.

Konutkredisi.com.tr Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan, faizlerdeki yükseliş sebebiyle kullandırılan kredilerdeki büyümenin yavaşladığını ancak müşteri özelinde kampanya ve indirimlerle uygun tekliflere ulaşmanın hala mümkün olduğunu belirtti. Tekinturhan, “ev satın almak için doğru zaman mı?” sorusunu “sahip olmak istediğiniz konutu doğru fiyata bulduysanız kısa süreli faiz oynamaları sebebiyle elinizdeki fırsatı kaçırmayın. Önümüzdeki aylarda piyasa faiz oranlarında önemli bir düşüş gerçekleşirse cüzi masraflar karşılığında kredi transferi seçenekleri değerlendirilebilir,” diye yanıtladı.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık A.Ş. hakkında
Konutkredisi.com.tr, Türkiye genelinde konut ve ihtiyaç kredileri almak isteyen tüketicilere ücretsiz hizmet veren bağımsız bir kredi danışmanlık şirketidir. Mortgage konusunda uzman kadrosuyla çok sayıda bankanın indirimli kredi ürünlerini tanıtır, faiz hesaplamalarını yaparak karşılaştırır, kredi ile ilgili tüm soruları yanıtlar ve kredi sürecini takip eder.

Bu yazı www.konutkredisi.com.tr kaynak gösterilmesi şartıyla serbestçe çoğaltılabilir ve kullanılabilir.
Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade