En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Basın Bültenleri

Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2012 Ekim Ayı Raporu Yayınlandı 22.10.2012


Konutkredisi.com.tr, Türkiye en kapsamlı konut kredisi istatistiklerini paylaştığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporunun Ekim 2012 sayısını yayınladı.

Konutkredisi.com.tr tarafından konut kredisi talep ve kullandırım verileri analiz edilerek hazırlanan raporun Ekim 2012 sayısında birçok çarpıcı sonuca rastlanıyor:

1.Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi konut kredisi maliyet oranlarını sene başından beri %30 düşürmüştür
Gelişmiş ülkelerin uyguladığı parasal genişleme politikaları sonucu artan likidite ve iç talepteki daralmanın artması, Merkez Bankası’nı sıkı para politikasını gevşetmeye ve faizleri düşürmeye sevk etmiştir. Bu sayede konut kredisi maliyet oranları sene başından beri %30 oranında azalmıştır.

2.Türkiye’de oldukça yavaş büyüyen konut kredilerinin GSYH’ye oranı AB ülkelerinin 10’da biri seviyesindedir
Konut kredisi hacmi son 6 aydır yıllık bazda %10 civarında büyümektedir. Bu artış TCMB’nin belirlediği yıllık %25 seviyesinin hala çok altındır. Konut kredilerinin GSYH’ye oranı AB ülkeleri ortalamasının yaklaşık 10’da biri oranında seyretmektedir.

3.Konut kredilerinde takibe dönüşüm oranı diğer bireysel kredi türlerinin yaklaşık 5’te biridir
Konut kredilerinin takibe dönüşüm oranı diğer bireysel kredi türlerinin 5’te biri civarındadır ve hala düşmektedir. İhtiyaç kredilerindeki takibe dönüşüm oranları ise son 3 çeyrektir artmaktadır.

4.Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin konut kredileri içerisindeki payı 2010 yılından beri %20 artmıştır
Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin konut kredileri içerisindeki payı 2010 yılından beri %20 artırırken, kullandırılan konut kredilerinin yaklaşık 3’te birini oluşturan İstanbul’un payındaki düşüş trendi sürmektedir.

5.Konut fiyatları yükselirken tüketicilerin talebi 100 bin TL altındaki konutlara kaymıştır
Konut satıcılarının talep ettiği fiyatlar son bir yılda %16 yükselirken, alıcıların talep ettiği ortalama konut fiyatları son dönemde düşüş göstermiştir. Son çeyrekte 100 bin TL altındaki konutlara olan talep artmıştır.

6.Kredi maliyetlerinin ucuzlaması kredilendirme oranının yükselmesine sebep olmuştur
Kredi maliyetinin ucuzlaması, talepteki kredilendirme oranlarının yükselmesine sebep olmuştur. Kredi taleplerinin yaklaşık üçte birinde %75 üstü kredilendirme oranı görülmektedir. Alacağı konutun %50’sinden daha azı için kredi kullanmak isteyen tüketicilerin oranı geçtiğimiz yıla göre %65 azalmıştır.

Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu hakkında Konutkredisi.com.tr‘nin konut kredisi kullandırım ve talep verilerini analiz ederek hazırladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporlarının 2013 2. çeyrek sayısı yayımlandı. 3 ayda bir güncel veriler kullanılarak hazırlanan raporlar 4 bölümden oluşuyor:

  1. Kamuya açık Merkez Bankası ve BDDK verileri kullanılarak hazırlanmış piyasa analizleri: Faizlerin trendi, kredi büyüme hızı, banka tipine göre karşılaştırma, kredi tipine göre karşılaştırma, konut kredilerinin GSYH’deki oranı, bireysel kredilerin takibe dönüşüm oranları
  2. Konutkredisi.com.tr'ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış "Türkiye’nin konut kredisi tüketici profili" analizleri: Kredi müşterilerinin yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, çalışma şekli, gelir düzeyi ve bölgesel dağılımı
  3. Konutkredisi.com.tr’ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış "Türkiye’de talep edilen konut kredisi özellikleri" analizi: Talep edilen kredilerde gayrimenkul değeri, kredi kullanma amacı, vade, kredi tutarı ve kredilendirme oranı
  4. 100 bin TL tutarında örnek bir talep için Konutkredisi.com.tr aracılığıyla tüketicilere sunulmakta olan güncel konut kredisi teklifleri


Konutkredisi.com.tr Danışmanlık A.Ş. hakkında
Konutkredisi.com.tr, Türkiye genelinde konut ve ihtiyaç kredileri almak isteyen tüketicilere ücretsiz hizmet veren bağımsız bir kredi danışmanlık şirketidir.Mortgage konusunda uzman kadrosuyla çok sayıda bankanın indirimli kredi ürünlerini tanıtır, faiz hesaplamalarını yaparak karşılaştırır, kredi ile ilgili tüm soruları yanıtlar ve kredi sürecini takip eder.
Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade