En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Basın Bültenleri

Konutkredisi.com.tr Piyasa Raporu kredilerde 2013 2. çeyrek özetini çıkardı 16.08.2013


Konut kredilerinde dip seviyeleri gören faiz oranları Kasım 2012 seviyelerine geri döndü.

Konutkredisi.com.tr, kredi piyasasına dair çarpıcı analiz ve yorumlar içeren 2013 2. çeyrek ‘Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu’nu yayımladı. Rapora göre yılın ilk yarısında tarihi dip seviyeleri gören faiz oranları FED’in açıklamalarından sonra artışa geçerek %10 seviyesine yaklaştı.

Konutkredisi.com.tr’nin hazırladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2013 2. çeyrek raporundan öne çıkanlar başlıklar şöyle:

1. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) açıklamalarından sonra konut kredisi faiz oranları yıllık %10 seviyelerine yükseldi
2013’ün ilk yarısında önemli ölçüde düşen konut kredisi faizleri, Haziran ayında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişlemeyi sonlandıracağına ilişkin açıklamaları sonrası hızlı bir yükselişe geçerek yeniden senelik %10 seviyesine yaklaştı.

2. Haziran ayı sonu itibariyle konut kredilerinde %30’luk bir büyüme gerçekleşti
Konut kredilerinin yıllık büyüme oranı Haziran sonu itibariyle %30’u yakaladı. Ancak GSYH’nin %6,4’ü seviyesine gelen konut kredileri hacmi hala Avrupa ortalamasına göre 8 kat küçük.

3. Eğitim düzeyi arttıkça satın alınmak istenen evin değeri de artıyor
Eğitim düzeyi lisans ve üzeri olan kişilerin satın almak istedikleri ev değeri ortalamaya göre %25 daha yüksek. 2013’de faizlerdeki düşüş ile birlikte eğitimi ilköğretim seviyesinde olanların talepteki payı arttı.

4. Katılım bankaları hızla büyümeye devam ediyor
Katılım bankaları, özel bankalar ve kamu bankalarına göre son 1 yılda 2 kat daha hızlı büyüdü.

5. Her 10 yaş artışıyla birlikte talep edilen konut değeri %10 artıyor
40 yaşa kadar her 10 yaş artışı ile birlikte talep edilen konut değerinin yaklaşık %10 arttığı görülüyor.

6. Konut fiyatlarındaki arz-talep makasının açılması konut satışlarında azalma beklentisi oluşturuyor
Düşen faizlerin etkisiyle 2013 başından beri yükselişte olan Tüketici Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayında faiz artışlarının etkisiyle %4 düştü. Satıcıların talep ettikleri fiyatla tüketicinin ödemek istediği fiyat arasındaki makasın açılması konut satışlarında azalma beklentisine yol açtı.

7. 150 bin TL altındaki konutlar ilgi görüyor
Son bir senenin konut kredisi taleplerinin 4’te 3’ünü 150 bin TL altındaki konutlar için olan talep oluşturdu.

8. Her 3 kredi başvurusundan 1’i yapılandırma amacıyla yapıldı
2013 2. çeyreğinde refinansman talebi 1. çeyreğe göre %65 artış gösterirken, Mayıs ayında her 3 kredi başvurusundan 1’i yapılandırma için gerçekleşti.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Kurucu Ortalığı Onur Tekinturhan, “Haziran ayı ortalarında senelik %7-7,5 aralığına kadar inen konut kredisi faiz oranları FED’in parasal ekonomiyi genişletme ile ilgili açıklamalarından çok hızlı etkilendi. Açıklama sonrasında yükselişe geçen oranlar yıllık %10 seviyelerine geri döndü.” dedi.

Faizler düşükken refinansman talebinin arttığını ve düşük gelir gruplarının da kredi kullanabildiğini vurgulayan Tekinturhan, “Kısa vadede faizlerin yeniden aşağı inmesini beklemiyoruz. Bu dönemde ev almak isteyen kişilere konut fiyatlarındaki sezonsal artış öncesi hızlı davranmalarını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporu hakkında
Konutkredisi.com.tr‘nin konut kredisi kullandırım ve talep verilerini analiz ederek hazırladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporlarının 2013 2. çeyrek sayısı yayımlandı. 3 ayda bir güncel veriler kullanılarak hazırlanan raporlar 4 bölümden oluşuyor:

  1. Kamuya açık Merkez Bankası ve BDDK verileri kullanılarak hazırlanmış piyasa analizleri: Faizlerin trendi, kredi büyüme hızı, banka tipine göre karşılaştırma, kredi tipine göre karşılaştırma, konut kredilerinin GSYH’deki oranı, bireysel kredilerin takibe dönüşüm oranları
  2. Konutkredisi.com.tr'ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış "Türkiye’nin konut kredisi tüketici profili" analizleri: Kredi müşterilerinin yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, çalışma şekli, gelir düzeyi ve bölgesel dağılımı
  3. Konutkredisi.com.tr’ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış "Türkiye’de talep edilen konut kredisi özellikleri" analizi: Talep edilen kredilerde gayrimenkul değeri, kredi kullanma amacı, vade, kredi tutarı ve kredilendirme oranı
  4. 100 bin TL tutarında örnek bir talep için Konutkredisi.com.tr aracılığıyla tüketicilere sunulmakta olan güncel konut kredisi teklifleri


Raporlara buradan ulaşabilirsiniz : Konut Kredisi Piyasasına Bakış -- 2013 2.Çeyrek

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık A.Ş. hakkında
Konutkredisi.com.tr, Türkiye genelinde konut ve ihtiyaç kredileri almak isteyen tüketicilere ücretsiz hizmet veren bağımsız bir kredi danışmanlık şirketidir. Mortgage konusunda uzman kadrosuyla çok sayıda bankanın indirimli kredi ürünlerini tanıtır, faiz hesaplamalarını yaparak karşılaştırır, kredi ile ilgili tüm soruları yanıtlar ve kredi sürecini takip eder.
Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade