En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Basın Bültenleri

Konutta Zorunlu Deprem Sigortasını İhmal Etmeyin!25.11.2011

Konut kredisi ile ev alırken zorunlu olarak yaptırılan konut ve deprem sigortaları ev sahiplerini büyük finansal kayıplardan koruyor. Marmara Depremi’nin sebep olduğu yıkımın ardından devletin yeniden inşa maliyetlerini azaltmak ve halkın mağduriyetini önlemek amacıyla Deprem Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kuruldu ve 2000 yılından itibaren zorunlu deprem sigortası uygulaması başlatıldı. Ev sahipleri bu sigortayla deprem ve depremin sebep olduğu yer kayması, tsunami, infilak, yangın gibi durumlara karşı azami 150.000TL’ye kadar güvence altına alınıyor. Sigorta kapsamı sadece yıkılan evleri değil hasar durumlarını da içerdiği için konutta oluşan deprem kaynaklı hasarların onarım bedellerini karşılayabiliyor.

Türkiye’de senelik olarak düzenlenen 3,5 milyona yakın DASK poliçesinin 1/3’ü hali hazırda açık olan konut kredilerinden geliyor. Krediyle konut alırken fazladan masraf olarak görülebilen sigortaların önemi yakın zamanda yaşanan Van Depremi gibi felaket durumlarında ortaya çıkıyor. Yayınlanan DASK istatistiklerine göre, kuruluşundan bugüne 14 bin adet hasar dosyası için toplam 46 milyon TL ödeme yapan DASK’ a, sadece Van depremini takiben 2011 yılı sonuna kadar 6 binin üzerinde hasar ihbarı ulaştı.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan ev satın alacak vatandaşları tapu işlemlerini takiben DASK ve konut sigortalarını geciktirmeden yaptırmaları konusunda uyardı. Konut kredisi ile konut satın alma işleminde dahi bankaların zorunlu sigortaların kredi kullandırımından bir süre sonra yapılmasına imkân tanıyabildiklerini belirten Tekinturhan, “Kimse yarın deprem olup evinin hasar göreceğine inanmak istemez, ancak bu riski almamak için kredi sözleşmesi imzalanıp tapu işlemleri tamamlandığında sigortaların da yapılmış olduğundan emin olmakta fayda var.” dedi.

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık A.Ş. hakkında
Konutkredisi.com.tr, Türkiye genelinde konut ve ihtiyaç kredileri almak isteyen tüketicilere ücretsiz hizmet veren bağımsız bir kredi danışmanlık şirketidir. Mortgage konusunda uzman kadrosuyla çok sayıda bankanın indirimli kredi ürünlerini tanıtır, faiz hesaplamalarını yaparak karşılaştırır, kredi ile ilgili tüm soruları yanıtlar ve kredi sürecini takip eder.

Bu yazı www.konutkredisi.com.tr kaynak gösterilmesi şartıyla serbestçe çoğaltılabilir ve kullanılabilir.
Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade