En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Basın Bültenleri

Yurtdışında Yaşayanlara Türkiye’den Konut Kredisi 13.07.2012


Mütekabiliyet Yasası etrafındaki hareketlenme yurt dışından Türkiye’ye olan konut satın alma talebini de mercek altına yatırıyor. Hem yabancıların hem de yurtdışında yaşayan Türklerin konut satın alma talepleri hızla artarken şimdi kredi seçenekleri merak ediliyor. Konutkredisi.com.tr kurucu ortağı Onur Tekinturhan yurtdışından aldıkları kredi talebini ve kredilendirme seçeneklerini açıkladı.

Yurtdışından Türkiye’deki konuta yatırım
Konutkredisi.com.tr tarafından gerçekleştirilen analize göre yabancılar Türkiye’ye ikinci ev alımı veya yatırım amaçlı ev alımı için geliyorlar. Yurtdışında yaşayan Türklerin ise %65’inin Türkiye’den ilk evlerini almak için başvurdukları görülüyor. Türkiye’den gelen kredi taleplerinde yatırım amaçlı satın alma talebinin %18 seviyesinde olduğunu belirten Tekinturhan, yurtdışındaki Türklerden gelen taleplerde bu oranın %35 seviyesinde olduğunu belirtti. Yurtdışındaki Türklerden gelen talepler incelendiğinde ilk evlerini satın alacakların ağırlıklı olarak İstanbul ve İzmir’i tercih ettikleri, yatırım amaçlı başvuruda bulunanların ise yine İstanbul ve yaz turizminin başkenti Antalya’yı tercih ettikleri görülüyor.

Konut kredisi almak mümkün
Çok sayıda Türk bankası yurtdışından gelen konut kredisi taleplerini değerlendirebiliyor, ancak kredi ürünleri ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika’da yaşayan, Türkiye’de bir ikamet adresi ve kefil gösterebilen kişileri hedefliyor. Türkiye’de kefil gösteremeyen kişilere de kredi verilebildiğini anlatan Tekinturhan, bu durumda kişinin yurtdışındaki gelirini ve ikametini daha detaylı bir şekilde ispatlaması gerekeceğini belirtti. Türkiye’den ikinci gayrimenkulünü alacak kişilerin işi daha kolay, çünkü böyle durumlarda banka ilk gayrimenkulü de teminat olarak kabul edebiliyor.
Kredilendirme sürecinin zor olmadığını, gelirini yurtdışında belgeleyen çok sayıda müşterinin konut kredisi kullanmasına aracılık ettiklerini belirten Tekinturhan, buna rağmen kredi seçeneklerine daha çok yurtdışında yaşayan Türklerin rağbet gösterdiğini belirtti. Yabancılar ise çoğunlukla kendi ülkelerinde varolan evlerini teminat göstererek döviz bazlı kredi almayı tercih ediyorlar.

Gelirini yurtdışında belgeleyen kişilerin Türkiye’deki bankalardan kredi kullanabilmeleri için gereken evraklar:
- Satın alacakları konutun tapusu
- Kişinin pasaport fotokopisi ya da varsa T.C. nüfus cüzdanı
- Yaşadığı ülkedeki ikamet adresini gösteren fatura fotokopisi (su, elektrik vb.)
- Yurt dışındaki işvereni tarafından imzalanmış son 3 aylık bordrosu
- Yurtdışındaki banka hesap hareketlerini gösteren banka belgeleri
- Varsa şahsi varlıklarını ispatlayan belgeler (örn. sahip olunan gayrimenkullerin tapu fotokopisi)
- Varsa Türkiye’de yaşayan ve kefil olacak kişinin bilgileri


Konutkredisi.com.tr Danışmanlık A.Ş. hakkında
Konutkredisi.com.tr, Türkiye genelinde konut ve ihtiyaç kredileri almak isteyen tüketicilere ücretsiz hizmet veren bağımsız bir kredi danışmanlık şirketidir.Mortgage konusunda uzman kadrosuyla çok sayıda bankanın indirimli kredi ürünlerini tanıtır, faiz hesaplamalarını yaparak karşılaştırır, kredi ile ilgili tüm soruları yanıtlar ve kredi sürecini takip eder.
Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade