En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Basın Bültenleri

Anadolu’dan Hızla Artan Konut Kredisi Talebi 24.05.2012


İstanbul, Ankara ve İzmir Konut Kredisi Talebinde Hala Başı Çekiyor
Türkiye’nin lider konut kredisi danışmanlık şirketi Konutkredisi.com.tr ’ye her ay yapılan binlerce konut kredisi başvurusundan derlenen verilere göre, 2012’nin ilk çeyreğinde en yüksek konut kredisi talebi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. Konutkredisi.com.tr tarafından hazırlanan Konut Kredisi Piyasasına Bakış Nisan 2012 raporuna göre 2012 yılı ilk çeyreğinde İstanbul, Ankara, İzmir’den alınan talep toplam talebin %42’sini oluşturuyor.

İstanbul ve Ankara’nın Toplamdaki Payı Azalıyor
2012 ilk çeyreğinde 3 büyük ilden gelen talep artış göstermesine rağmen İstanbul ve Ankara’daki büyüme Türkiye ortalamasının gerisinde kaldı. 2011 yılı son çeyreğinde toplam talebin %30’unu oluşturan İstanbul’un payı, 2012 ilk çeyreği ile birlikte %26’ya geriledi. İstanbul’u takip eden Ankara’nın payı da %12’den %10’a düştü. Buna karşın talebin en yüksek olduğu 3. il olan İzmir’deki talep toplamdaki payını %6’ya yükseltti. kullanabilme ihtimaliniz çok yüksek. Burada bankaların değerlendirme kriterlerinin birbirinden farklı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kredi kullanmanızın mümkün olmadığını düşündüğünüzde bile bağımsız mortgage danışmanları ile görüşerek sizin için doğru bir banka bulabilirsiniz.

İstanbul’daki Talebin 3’te 2’si Avrupa Yakasından
Türkiye nüfusunun %18’ini yaşadığı İstanbul, 2012 ilk çeyreğinde konut kredisi talebinin %26’sını oluşturdu. Avrupa yakasındaki talep, İstanbul’daki toplam talebin %68’ini oluştururken Anadolu yakasından gelen konut kredisi talebi ise %32’de kaldı.n

En çok konut kredisi talebi alınan ilk üç ilçe de Avrupa yakasından çıktı. 2012’nin ilk üç ayında Beylikdüzü toplam talebin %8’iyle en çok talep gelen ilçe olurken, komşu ilçeler Esenyurt ve Küçükçekmece onu takip etti.

Anadolu Yakasında ise Pendik başı çekerken, Ümraniye ve Maltepe ilçeleri konut kredisi talebinde ilk üçü oluşturdular.

Bu dönemde talebin en hızlı arttığı ilçe Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü oldu. Anadolu Yakası’nda ise Ümraniye’den gelen konut kredisi talebi ciddi artış gösterdi.

Yeni finans merkezinin kurulacağı, özellikle de markalı konutların yoğun olarak yer aldığı Ataşehir İstanbul içerisinden gelen taleplerin %2,5’ini oluşturdu.

Ankara’da Keçiören, İzmir’de Buca
Keçiören, son iki çeyrektir başkentin en çok konut kredisi talebi alınan ilçesi olmayı sürdürüyor. Keçiören, Ankara’dan alınan talepler içerisinde %19’luk bir paya sahip. Yılın ilk çeyreğinde talepte en büyük artışı gösteren Etimesgut ilçesi ise %14’lük payı ile Keçiören’i izliyor.
İzmir’deki tüketicilerin talebinde Buca %13’lük payı ile birinci ilçe olurken onu sırasıyla Karşıyaka ve yılın ilk çeyreğinde en yüksek talep artışını gösteren Çiğli takip etti.

Anadolu’nun Talebi Hızla Yükseliyor
İstanbul, Ankara ve İzmir’in talebi 2011 yılında Türkiye’nin toplam konut kredisi talebinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen talebin diğer illere kayış trendi 2012 ilk çeyreğinde de sürdü. 3 büyük ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte %53’ten %58’e yükseldi. Marmara Bölgesi’nde sanayi şehri Kocaeli, Ege’de İzmir’e komşu olan Manisa, Akdeniz’de Adana ve Mersin talebin en hızlı arttığı iller oldu. Nüfusa oranla en çok konut kredisi talebinin geldiği il ise bu çeyrekte de Tekirdağ olmayı sürdürdü

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade