En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Kredi Transferi

Refinansman, daha önce kullanılan kredinin uygun şartlarla yeniden yapılandırılmasına ya da farklı bir bankaya transferine denir. Her zaman kredi kullananın lehine olan bu kredi transfer işlemi, sabit faizli konut kredilerinde tüketicinin unutmaması gereken önemli bir noktadır. Peki, refinansmanda nelere dikkat etmelisiniz?

Aylık taksiti değil, vadenizi düşürerek daha çok kar edin

Krediyi alırken vade ne kadar uzarsa anapara üzerinden bankaya ödenen faiz o kadar artar. Vade kısaldığında ise aylık taksitler artacaktır. Bu yüzden kredi aylık taksitlerinde bir denge tutturmak gerekiyor. Aylık taksit miktarı ödeme gücünüzün yetebileceği kadar düşük, ancak sizi fazladan zarara sokmayacak kadar da yüksek olmalı. Refinansman kişiye bu dengeyi tekrar kurma şansı tanıyor. Nasıl mı?

Satın alınan kredinin anaparası borç olarak durdukça bankaya faiz ödenir. Vadeler uzadığında ödenen faiz de büyür, kredinin maliyeti artar. Bu yüzden bir krediyi yeniden yapılandırırken eğer ödemelerde zorluk yaşanmıyorsa, aylık taksit miktarını düşürmek yerine kalan vadenin kısaltılması toplam maliyetin daha fazla düşürülmesini ve daha fazla kar edilmesini sağlar.

Hemen Refinansman Hesapla »

Sabit Faizli Konut Kredisi Nedir?
Değişken Faizli Konut Kredisi Nedir?

Kendi bankamda yeniden yapılandırma mı, başka bankaya kredi transferi mi?

Kredinizi yeniden yapılandırmak için kendi bankanıza başvurabileceğiniz gibi başka bir bankaya transfer de yapabilirsiniz. Ancak krediyi başka bankaya transfer ederken önceki bankaya kalan anapara üzerinden %2’ye kadar erken kapama cezası ödemeniz gerekir. Yeni dosya masrafları, ekspertiz ve ipotek ücretleriyle birleşince yeni bankaya geçmek sizin için önemli bir maliyet oluşturacaktır. Mevcut bankanız ise size farklı bankaların sunduğundan daha yüksek bir oran teklif etmeyi tercih edebilir.

Bu durumlarda yeni bankaya geçişteki tüm ek masraflar (%2 erken ödeme cezası, yeni dosya masrafı, yeni ipotek harcı vb.) bankanın teklifine göre bankaya ödenecek faize eklenerek toplam maliyet hesaplanmalı ve mevcut bankanın refinansman teklifindeki maliyetle kıyaslanmaldır. Buna göre toplam maliyeti daha düşük olan bankadan kredinizi refinanse etmeniz en mantıklısı olacaktır.

Özel Ödeme Planları Oluşturarak Maliyetinizi Azaltın

Refinansmanın başka bir avantajı da eski kredinizin kapatılıp yeni bir kredi açılacağı için ödeme planınızı yeniden belirleyebilecek olmanız. Diyelim kredinizi sabit taksitli olarak kullandınız. Ancak aradan geçen zamanda iş değiştirdiniz ve artık yılın belli dönemlerinde elinize toplu para geçiyor. Bu durumda refinansman yaparken yeni açılacak kredinize ara ödemeler ekletip toplam maliyetinizi daha da düşürebilirsiniz. İleride ara ödemeler yapmak istediğinizde erken ödeme cezası da ödemek zorunda kalmamış olursunuz.

Ödeme Planları hakkında hazırladığımız rehbere ulaşmak için buraya tıklayın.

Kredi transferi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Blog’umuzu ziyaret edebilirsiniz.

Bu karşılaştırmayı daha hızlı gerçekleştirmek için Konutkredisi.com.tr'nin konut kredisi danışmanlarından destek alabilirsiniz. Bize ulaşmak için lütfen tıklayın.
Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade