En uygun konut kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!

Bankanın Kredi Başvurusunu Değerlendirmesi

Ön Onay Süreci


Kredi değerlendirmesi yapılırken, tüketicinin krediyi geri ödemede güçlüğe düşüp düşmeyeceği ve konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı ayrı ayrı değerlendirilir.

Tüketicinin değerlendirilmesi aşamasında:

  • Kullanılmış kredilerin önceki dönemlerdeki geri ödeme performansı,
  • Çek-senet ödeme bilgileri,
  • Aylık gelir ve gider bilgileri,
  • Kullanacak kredi tutarı,
  • Kredi vadesi,
  • Ödemesi gereken aylık taksit tutarları birlikte değerlendirilerek kredi geri ödemelerinin kişinin nakit akışına uygunluğu göz önünde bulundurulur.

Banka bu aşamada Kredi Kayıt Bürosu veya Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin, Kredi Risk Raporu vb. hizmetlerini kullanabilir. Bu hizmetler genellikle tüketicilerin borçlandıkları yerlere (kredi kartı, ihtiyaç kredisi vb.) borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerini kontrol eder. Bu merkezlerde herkesin ‘KKB puanı’ veya ‘KKB skoru’ olarak da bilinen bir puanı vardır ve bankalar bu puanın belirli seviyelerden düşük olması durumunda kredilendirmeye sıcak bakmazlar.

Konutun değerlendirilmesi aşamasında:

  • Satın alınacak konutun yasal olarak kredilendirilmeye uygunluğu,
  • Konutun, SPK lisanslı bir değerleme şirketi tarafından belirlenen değeri,
  • Satın alınacak konutun üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı

tespit edilerek piyasa değeri belirlenir.

Bankaların kredi değerlendirmesi yaparken dikkate aldıkları hususlar farklılaşabilir. Bu nedenle aynı kişi için yapılan başvuru bir bankada onaylanırken, bir diğerinde reddedilmesi de mümkündür.

Banka krediyi değerlendirip kredinin tüketiciye kullandırılmasını prensipte uygun bulursa ön onay alınmış olur. Bundan sonra konutla ilgili ekspertiz işlemlerine başlamak için düğmeye basar.

Konutkredisi.com.tr’nin size özel danışmanı bu süreçlerde sizin bir telefon kadar yakınınızdadır. Danışman, kredi başvurunuzu randevu sistemiyle ve eksik belge olmaksızın sağlar. Bankanın hangi aşamada olduğunu takip eder. Gerektiğinde müşteri temsilcisiyle iletişime geçerek işlerinizi hızlandırır. Kredi başvurunuzu özel durumlar yüzünden reddeden bankalar varsa sizi başvurunuzu kabul edebilecek başka bir bankaya yönlendirir. Ekspertiz, tapu, bloke çek vb. süreçlerde doğabilecek sorularınızı cevaplar.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade